• Împreună suntem mai puternici!

    Sebeșul Civic

Prezentare

Sebeșul Civic

Cele mai mari mișcări de stradă de la Revoluție, au avut loc la începutul anului 2017, când societatea civilă s-a ”trezit” în urma încercării cabinetului Grindeanu de a modifica Codul Penal prin ordonațe de urgență.

Acest grup își propune să desfășoare o activitate de tip “watchdog” (câine de pază) care să vină în sprijinul administrației locale, prin sesizarea de către cetățeni a problemelor și neregulilor. Acest grup se dorește a fi o punte de legătură între cetățean și administrația locală. Ne dorim să venim în ajutorul administrației publice locale din Sebeș, nu să o criticăm. Indiferent de profesie, mediul social, religie sau apartenență politică, fiecare cetățean poate să-și manifeste activ și constructiv spiritul civic. El poate face aceasta prin sesizarea (postarea) problemelor și neregulilor pe care le întâmpină în orașul Sebeș și a căror rezolvare se regăsește în sarcina Primăriei Municipiului Sebeș, a Consiliului Local al Municipiului Sebeș sau/și a Serviciului Public de Administrare a Patrimoniului Sebeș.

Toate aceste nereguli semnalate se vor centraliza lunar și se vor înainta către registratura primăriei, pentru a fi aduse la cunoștința primarului Municipiului Sebeș și a consilierilor locali. Răspunsul cu privire la modul și termenul de soluționare a acestora, precum și stadiul de finalizare a remedierilor va fi adus la cunoștința voastră.

0
0
0
0

Momentan nu avem nici o problemă semnalată de către cetățeni.

Dar poți fi TU primul care participă activ la îmbunătățirea orașului nostru!